MRAVENCI LESNÍ

POZORNĚ SI PŘEČTI TEXT VLEVO. VYHLEDEJ Z NĚJ INFORMACE A DOPLŇ JE VPRAVO.
??? Mravenci lesní žijí vždy pohromadě ve skupinách - koloniích, kde každý jedinec má svůj úkol. O udržení rodu se stará oplozená samička-matka. V červnu v době páření - rojení, je samička okřídlená stejně jako samci. Oplození samičky proběhne ve vzduchu za letu, kdy ji pronásleduje houf samečků. Ostatní jedinci se starají o stavbu a údržbu mraveniště, obstarávají potravu a pečují o vyvíjející se larvy. Mravenci si někdy chovají ve své blízkosti mšice, pro jejich sladké šťávy, které vylučují.
Ve svém okolí vyčistí mravenci byliny, stromy i keře od množství jedinců hmyzu, kteří by mohli v případě přemnožení škodit. Dovedou vyžrat zdechlinu i malého obratlovce (myši, ještěrky) až na kost. V nebezpečí vystřikují mravenci ze zadečku páchnoucí kyselinu mravenčí. Mravenec lesní je v seznamu ohrožených druhů a je zákonem chráněný.
Mravenci lesní jsou živočichové chránění. Žijí ve velkých skupinách, říká se jim . Každý mravenec plní svůj . Nejdůležitější je samička - . V měsíci jí a všem samečkům narostou a probíhá ve páření, neboli . O vyvíjející se se však matka nestará. Mravenci se živí především . Když objeví malého uhynulého obratlovce, seřerou ho až na . V případě pocitu ohrožení vystřikují ze kyselinu mravenčí, která .