LUŠTĚNKY - procvičování učiva pro žáky 1. stupně ZŠ

Říjen 2011
TŘÍDA 1.C - školní rok 2011/2012 - CO SE UDÁLO
ŘÍJEN 2011      1. ZÁŘÍ      2. ŘÍJEN      3. LISTOPAD      4. PROSINEC      5. LEDEN
     6. ÚNOR      7. BŘEZEN      8. DUBEN      9. KVĚTEN      10. ČERVEN
 Halloweenská párty pro 1.třídy a jejich patrony
Poslední říjnový den jsme si s dětmi užili v duchu amerického Halloweenu, svátku duchů a strašidelných masek. Na začátku dne nám deváťáci vysvětlili význam tohoto svátku, proč ta strašidla straší. Pravda, občas jsme se opravdu i báli. S našimi "strašidly" jsme postrašili své starší spolužáky i pana ředitele při slavnostním průvodu školou.
Den jsme zakončili rejděním v tělocvičně se spoustou soutěží o sladké odměny. Užili jsme si strašidelnou diskotéku, Halloweenské dýně jsme zametli do brány, pochytali hejno zdivočelých netopýrů. Dětský parlament, který akci pořádal, nakonec vyhodnotil masky a udělil cenu třem nejpovedenějším. Z každé první třídy tak někdo získal cenu. Za naši třídu byla ohodnocena Monika Škutová.

 

 BRAMBOROVÝ DEN VE TŘÍDĚ
Třetí týden v říjnu jsme se v prvouce učili o ovoci a zelenině. Jeden den jsme věnovali zelenině - bramborám. Každý prvňáček si přinesl pět brambor a dvě bramborová tiskátka. A co se dělo? Nejprve jsme si zazpívali o bramborách píseň, promítli pár obrázků s bramborovými jídly a pověděli si něco málo o historii brambor.

Celý den jsme pracovali ve skupinkách a plněním různých úkolů vytvořili celotřídní obraz - traktor s vlečkou plnou brambor. Na papírové brambory jsme tvořili příklady, do obláčků a kol traktoru jsme psali písmenka, která už umíme a na valník jsme napsali k nalepeným obrázkům slova. S bramborami jsme počítali, rozkládali jsme 5 brambor na dvě hromádky. Zkusili jsme též bramborotisk.

Na konci dne jsme se pak strefovali do kuželek - kouleli jsme bramborou. Kuželky měly číselnou hodnotu 1, 2 a 3. Na jedno koulení se mohlo získat nejvíc 6 bodů. A kdo je získal? Aneta W. a Igor. Aby nám nebylo líto, že se nedostalo extra i na ovoce, v pátek jsme malovali jablko a hrušku. A ještě něco, tento týden jsme byli poprvé v počítačové učebně. Pomohli nám naši kamarádi z 9.C třídy. Zavedli nás tam a pomohli nám seznámit se se školním počítačem, kde co zapnout a na co kliknout, abychom to příště zvládli i bez nich.

 JAK SE CHYSTAJÍ ZVÍŘÁTKA NA ZIMU?
Podzimní pranostika - Divoké husy na odletu, konec babímu létu, kterou mají žáci napsanou v kalendáři, potvrzuje letos nástup podzimu ve vší parádě. Na teplé, slunečné dny můžeme už jen zavzpomínat. I žáci přicházejí ráno do třídy více oblečení, někteří i s čepicí na hlavě, když se zapomenou. V úterý, když jsme šli do Kulturního domu na pohádku o Nebojsovi, jsme si raději vzali i deštníky.

A co dělají zvířata v tomto podzimním čase? O tom jsme si povídali tento týden. Poznávali jsme ptáčky podle obrázků i zpěvu, přemýšleli, jestli na zimu zůstanou nebo odletí k moři. Žlutozelenomodrého ptáčka - sýkorku - jsme zkusili nakreslit tuší. První seznámení s tuší dopadlo celkem dobře, jen dvakrát ji někdo na lavici rozlil a pár kaněk přistálo na jedné aktovce. V jiné hodině jsme vyráběli ježka, jako zástupce živočicha, který si hledá na zimu úkryt.

A úplně na konci týdne jsme stihli nestihli vytvořit velký podzimní obraz. Je na něm strom s dubovými listmi, které jsme otiskovali minulý týden, čerstvě vyrobený ježek a jelen z pohádky O Smolíčkovi, kterou jsme tento týden poslouchali i shlédli. Zatím je vše jen rozloženo, ale děti to ochotně dolepí určitě už v pondělí.

 PODZIM - UČÍME SE POZNÁVAT STROMY
Na začátku října dostali žáci do kalendáře týdenní list na oranžovém papíře. To proto, aby si uvědomili, že se příroda již převlékla do podzimních barev. Celý týden nás provázelo téma -  stromy na podzim.

A protože na středu hlásili deštivo, hned v pondělí jsme se raději vydali na školní zahradu poznávat stromy a nasbírat pár barevných listů. U altánu jsme objevili javor, lípu, břízu, smrk, borovici a dokonce dva druhy dubů i se žaludy. Skupinky dostaly na přírodniny sáček, který bohatě naplnily. Listy se pak ve třídě rozdělily do čtyř krabic na manipulaci ve skupinkách a dost jich zbylo i na obtiskování i na skřítky podzimníčky. Prohlédněte si je.

TOPlist